Další posun v oblasti elektrických strojů

Vložil: Admin v 00:00:00 Kategorie: Elektrické stroje

Pro17

 

Ať už se nám líbí, že elektrické motocykly se stále více a více začleňují do našich životů, či nikoliv, jedno je jisté – už nemáme šanci to změnit.

Stále více motocyklových výrobců představuje své elektrické stroje, ať již motocykly nebo skútry. Nejen klasické značky jako je Zero, Brammo či Volta se však o výrobu těchto strojů zajímají – stále více se do této oblasti zapojují i značky jako je KTM či Honda.


V nedávné době proběhla slavná výstava EICMA 2011 v italském Miláně, kde bylo představeno obrovské množství nejrůznějších elektrických motocyklů a skútrů. Ty se však od sebe odlišují mnohem více, než by se na první pohled mohlo znát. Každá značka totiž využívá naprosto jiné technologie.
U nízkonákladových asijských výrobců můžeme často najít levné baterie a regulátory, naopak například američtí výrobci se snaží o to, vyrábět si baterie a části motorů sami. Většina elektrických motorů se skládá z jádra v podobě statoru a rotoru. Stator je tvořen z kovové cívky, kterou střídavě prochází elektřina generující elektrické magnetické pole otáčející rotorem.


Stator přitom běží obvykle na maximální frekvenci 100 Hz – vyšší frekvence by způsobila přehřátí a následnou neefektivitu motoru. Stator KLD vyráběný v americkém Texasu se skládá z různých bloků, každý má přitom vlastní elektroinstalaci a další prvky. Technologie může běžet při 2500 Hz, takže je motor silnější, a také spolehlivější. A navíc samostatné bloky statoru mají i další výhodu – v případě poruchy postačí pouze vyměnit vadný blok za funkční. U skútrů se většinou setkáme se 4 bloky, díky kterým může jet rychlostí 80 – 100 km v hodině, s dojezdem okolo 100 km.


Díky pokroku v technologiích je možné dělat v oblasti elektrických motocyklů a skútrů obrovský posun vpřed. Technologie od KLD se tak ve velké míře podílejí na tom, aby byly tyto stroje nejenom dostupnější, ale také zejména výkonnější.
 

Zpět na seznam článků

Ico_linkTrvalý odkaz

Kategorie Odkazy